HU Language HU
Brexit: elbukott a kormány, új választásokat kezdeményez Johnson
szeptember 4, 2019 0

Előrehozott választások kiírását kezdeményezte október 15-ére Boris Johnson brit miniszterelnök, miután a londoni alsóház szerda este elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megtiltja a kormánynak Nagy-Britannia rendezetlen, megállapodás nélküli kiléptetését az Európai Unióból.

Elfogadta a londoni alsóház harmadik olvasatban, vagyis végleges formájában szerda este azt a törvénytervezetet, amely megtiltja Boris Johnson miniszterelnök konzervatív párti kormányának Nagy-Britannia rendezetlen, megállapodás nélküli kiléptetését az Európai Unióból. Ezzel a rendezetlen Brexit legegyszerűbb forgatókönyve, miszerint Boris Johnson október 31-én Brüsszelben bejelenti, hogy az Egyesült Királyság elfogadott megállapodás hiányban is kilép az Európai Unióból, meghiúsult.

A 327-299 arányban jóváhagyott tervezet a felső kamara, a Lordok Háza elé kerül további vitára. Ennek az előrehozott választás kiírása miatt látszólag már kevés a jelentősége, ám az egyáltalán nem mindegy, hogy törvényerőre emelkedik-e a hard Brexitet kizáró határozat, és ha igen, mikor. (Ennek jelentőségéről alább írunk).

Miért lesz előrehozott választás?

Johnson a helyzetet úgy értékelte hogy a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt által beterjesztett törvényjavaslat elfogadása lehetetlenné tette a további érdemi tárgyalást az Európai Unióval a kilépés feltételrendszerét rögzítő új megállapodásról. Johnson ezt arra alapozza, hogy a hard Brexit lehetőség kilövésével nem maradt tárgyalási pozíciója az EU-val szemben. Azt nem teszi hozzá a politikus, hogy ilyen pozíciója (elődjéhez, Theresa Mayhez hasonlóan) soha nem is volt, és a tárgyalások mímelésén kívül másra neki sem futotta. Az új választásra azért van szükség, mert Johnson szabadulni akar a parlament kötéséből, hogy ígéretének megfelelően akár hard Brexit formájában is kiléptethesse az Egyesült Királyságot az EU-ból.

Az október 15-i választási dátum nagyon közel van az október végi kilépési határidőhöz, így nem csak az a nagy kérdés, hogy az új kormány milyen összetételű lesz, hanem az is, hogy lesz-e az új kabinetnek elég ideje és lehetősége bármilyen irányba eltéríteni a Brexit folyamatát.

A helyzet megítélését egyelőre bonyolítja, hogy az előrehozott választásról szóló javaslatot kétharmados többséggel kell megszavazni. A parlamentben bőven van elegendő képviselő, akik elviekben támogatják az előrehozott választást. Ugyanakkor az ellenzéki támogatók (főként a Munkáspárt) biztosan látni szeretnék, hogy a hard Brexitet elutasító javaslatuk törvényerőre emelkedik. Ez ugyanis az október közepén hirtelen felálló új kormányt is kötné. Ha a hard Brexitet kizáró javaslat nem emelkedik törvényerőre akkor a választáson esetleg győzedelmeskedő toryk béklyó nélkül maradnak. A javaslat valamikor a jövő hét közepe, vége felé foglalható törvénybe, lehetséges, hogy addig az ellenzék nem fogja támogatni az előrehozott választást. Így akár a ma késő esti szavazáson is elutasíthatják azt a képviselők.

Frissítés, 22:45: A fentieknek megfelelően nem sikerült elfogadtatni a londoni alsóházban az előrehozott parlamenti választásokról beterjesztett miniszterelnöki kezdeményezést, mivel a most lezajlott szavazáson nem gyűlt össze az indítvány támogatásához szükséges, törvényben előírt kétharmados többség. Így valószínűleg a hard Brexitet elutasító javaslatnak végig kell mennie az elfogadási folyamaton (felső ház, alsó ház, királynői aláírás), és utána kaphat többséget az előrehozott választás. Hacsak addig nem áll újra a feje tetejére minden a külső szemlélő számára felettébb szórakoztató brit politikában.

Mi jöhet most?

Ahogyan azt reggeli értékelésünkben már jeleztük, a Brexit további sorsa attól függ, merre halad az egyre mélyebb politikai krízisben Nagy-Britannia. Boris Johnson bukása nem jelenti a hard Brexit kimenet biztos meghiúsulását, sőt, még az is lehet, hogy a mai lépés termeti meg rá a politikai lehetőséget. Amennyiben Boris Johnson a választáson többségre tesz szert, akkor egy kis intermezzó után minden mehet tovább az eddigi úton. Az új összetételű parlament már nem fekszik keresztbe a hard Brexitnek, és jön az október végi rendezetlen kilépés.

A mai fejlemények csupán az eddig is reménytelennek látszó rendezett kilépés forgatókönyvét semmisítették meg végleg. A parlament és a kormány október közepéig tetszhalott állapotban lesz, így végképp nem lehet olyan megállapodást tető alá hozni, ami soft Brexitet eredményez október végén.

A halasztás esélye Johnson parlamenti kudarcával megnőtt. Elképzelhető ugyanis, hogy a választások után egy új összetételű kormány önszántából kéri a halasztást. Vagy a kormány az új parlamenttől is megkap egy hard Brexit elkerülésére utasító határozatot.

Ez utóbbi forgatókönyveknek az esélyét csökkenti, hogy a konzervatívok jelen pillanatban a választás esélyesei. A legutolsó felmérések 30% körüli támogatottságot mértek a toryknak, a Munkáspárt 25% körül áll, a határozottan Brexit-ellenes liberálisok jócskán megerősödve is 20% alatt járnak. A Brexit Párt szavazóit Johnson radikalizmusa 15% alá süllyesztette. A brit választási rendszer kiegyensúlyozatlansága mellett a toryk visszaszerezhetik a többségüket a parlamentben, immár megszabadulva a hard Brexitet elutasító „belső ellenzéküktől”.

Trump rendületlenül bízik

Nincs ok aggodalomra Boris Johnson brit kormányfő politikai jövője miatt – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök szerdán. Az elnök a Fehér Házban újságírók előtt hangoztatta: Boris Johnson „tudja, hogyan kell győzni”. „Boris a barátom, aki teljes erőbedobással harcol a győzelem érdekében”- fogalmazott. Az amerikai elnök közvetlenül a ma esti brit fejlemények előtt fogalmazott így, de feltehetően már tisztában volt a várható kimenettel.

A brit font nem reagált a politikai fejleményekre. Ennek egyik oka az esti illikvid piac, a másik, hogy a hard Brexit forgatókönyv esélyének csökkenése már napokkal ezelőtt elkezdődött, és ez már korrekciót hozott az addig jelentősen gyengülő árfolyamban.

Brexit: elbukott a kormány, új választásokat kezdeményez Johnson

2019.09.04 19:05 Brexit: órákon belül megbukhat a brit kormány
2019.09.04 15:35 Brexit: tényleg jöhet az előrehozott választás jövő hónap közepén
2019.09.04 08:55 Brexit: így mehet tovább a brit kilépési tragikomédia
2019.09.04 06:45 Brexit: újabb hatalmas fordulat, kisiklatta Johnson tervét a parlament