HU Language HU
Matolcsy: új élénkítőprogram kell, iparágak kerülhetnek bajba
szeptember 5, 2019 0

Derűs, optimista jövőképet kellene sugallnom, azonban most sok minden változik a világban – mondta el Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az 57. Közgazdász-vándorgyűlésen, Nyíregyházán. „Veszélyes vizeken is élen maradni” című nyitóelőadásában hangsúlyozta: aki nem látja a klímaváltozást, az nagyobb szemüveget vegyen fel. A gazdasági klíma is változik, Magyarország hét évig jól teljesített, felzárkózó pályán volt, de nagy kérdés, hogy ez elég lesz-e a következő évek gazdasági klímaváltásában.

Ezekről a témákról is szó lesz a Portfolio Budapest Economic Forum 2019 konferenciáján.

Az a feladatunk, hogy veszélyes vizeken is élen maradjunk – mondta Matolcsy. Változik a világ, ezért többre van szükség, mint eddig. Ritka, hogy egy ország hét éven keresztül sikeresen felzárkózik, Magyarországnak azonban ez 2013 óta sikerült. „Ha jön a vihar, akkor vannak, akik falat építenek, mások szélmalmokat építenek” – emelte ki Matolcsy, aki szerint a vihar energiáit a javunkra kell fordítani. A következő években viharok jönnek, válságszerű helyzetek alakulhatnak ki, azonban Lengyelország példája azt mutatja, hogy ezeket az időket át lehet vészelni. A sikeres magyar válságkezelés miatt Magyarország már hasonlóan teljesít a lengyelekhez – tette hozzá. „A gazdaságtörténet nagy sikerként könyveli majd el, hogy Magyarország 3,5%-ot meghaladó GDP-növekedést ért el 2013 és 2019 között évente” – vélekedett az elnök, aki szerint ebben kulcsszerepe volt a munkaerő-piaci fordulatnak.

Az a célunk, hogy Magyarország a következő években is 2%-kal növekedjen gyorsabban, mint azok, akiket szeretnénk utolérni, vagyis Nyugat-Európa.

Magyarország a jelenleg a kevésbé sebezhető országok táborába tartozik – mondta Matolcsy, emlékeztetve arra, hogy 2010-ben a világ tíz legsebezhetőbb országai között voltunk.

Matolcsy: új élénkítőprogram kell, iparágak kerülhetnek bajba


Hét év felzárkózás után szeretnénk még további hét évig, aztán még hét évig felzárkózni – mondta Matolcsy, hozzátéve, hogy egyre több a nehézség. Ilyen a német gazdaság lassulása, a Brexit, vagy a kereskedelmi háború, ami miatt veszélyben van a keleti nyitás. „Egy fennálló gazdasági hatalom és egy feltörekvő hatalom ütközése ez, amely több, mint egy kereskedelmi háború” – emelte ki, aki szerint ez a nyugati és a keleti világ küzdelme.

Matolcsy szerint:

  • Csökkent ugyan Nagy-Britannia megállapodás nélküli uniós kilépésének esélye, azonban a Brexit továbbra is fenyegetést jelent. A brit gazdaság teljesítménye komoly hatással lesz a magyar felzárkózásra is.
  • Az olasz problémák továbbra is megoldatlanok, miután a gazdaságuk meglehetősen sérülékeny.
  • A német gazdaság „süllyedőben” van. Az autóiparban komoly hibák történtek, amelyek visszaütnek most a gazdaságra, továbbá sérülékeny a bankrendszer is.
  • A régió erősen függ a német gazdaságtól. Ez eddig sikertényező volt, azonban egy német ipari lassulás 6-9 hónapon belül begyűrűzik Magyarországra.
  • Fontos tényező, hogy Magyarország gazdaságilag nyitott, de ez kockázatot is jelent, mert egy globális kereskedelmi lassulás esetén lehetnek gondok.
  • Az amerikai-kínai „torzsalkodás” miatt a keleti nyitás eredményei is veszélybe kerülhetnek.
  • Újabb sötét felhő, hogy az EKB számára leszűkült a mozgástér. Mario Draghi egyedül megmentette az eurót, de a nagy jegybankok mozgástere már szűk. „Az EKB elment addig, ameddig elmehetett.” A kormányok és a jegybankok együttműködését kiemelten fontosnak nevezte, és szerinte az USA sikerének ez a kulcsa. „Ma egy potenciális válsághelyzetben az eurózóna a szükségesnél kevésbé tudna élni a fiskális és monetáris politika eszközeivel.”
  • Mindeközben vannak sérülékeny országok, a környezetünkben is. Törökország és Ukrajna közel van, ami pedig Brazíliában vagy Argentínában történik, az befolyásolja a forint árfolyamát is.
  • A geopolitikai kockázatok is egyre szembetűnőbbek, miközben a klímaváltozás negatív hatásai már velünk vannak.

Matolcsy úgy véli, hogy a világ közgazdasági elitje jelenleg még nem érti azokat az új összefüggéseket, amelyeket a fenti tényezők okoznak. A pénzmennyiség elmélete vagy éppen a Phillips-görbe totálisan elveszítette erejét – tette hozzá.

Ha egy nehezebb időszak érkezik a világgazdaságban és a magyar felzárkózásban, akkor előre kell jutni a versenyképesség területén – mondta Matolcsy, emlékeztetve arra, hogy az MNB egy 330 pontos javaslatcsomagot tett le a kormány asztalára ezzel kapcsolatban.

A jegybankelnök egy új program szükségességéről is beszélt. Szerinte nem elég a versenyképesség javítása, hanem egy általános konjunktúra-élénkítő program kell.

Végi kell gondolni a költségvetési tartalék kérdését – tette hozzá Matolcsy, aki szerint lehetnek bajban különböző iparágak. „Ha ezek bajba kerülnek, nem elég a konjunktúra-élénkítés sem, hanem célzott, iparág-erősítő lépésekre van szükség.”

A kedvező munkaerő-piaci helyzetet meg kell erősítenünk – vélte Matolcsy. A legnagyobb fordulat a munka világában történt 2010 óta, ennek pedig még nincs vége. Külföldről is érdemes hazahívni családokat és munkavállalókat, valamint emelni kell a bérek vásárlóerejét, és az aktivitást is.

(Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd)